FOTOWOLTAIKAZAPROŚ SŁOŃCE DO TWOJEGO DOMU

DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W PANELE FOTOWOLTAICZNE?

Przez ostatnie lata w Polsce zamontowano panele fotowoltaiczne, które łącznie mogą zapewnić darmową energię jednomilionowemu miastu. Tempo przyrostu instalacji jest na tyle duże, że w 2020 roku Polska może być 4 krajem w Unii Europejskiej pod względem wzrostu mocy fotowoltaicznej. Oto dlaczego z roku na rok panele słoneczne cieszą się coraz większą popularnością:

Darmowa energia

Wraz z uruchomieniem Twojej instalacji fotowoltaicznej zaczynasz pozyskiwać darmową energię do zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych w Twoim domu. Rezultat: Twoje rachunki za prąd niższe o nawet 96 procent.

Niezależność

Przez ostatnie lata mamy do czynienia z regularnymi podwyżkami cen prądu. Panele fotowoltaiczne dają Ci ekonomiczną niezależność, bez względu na drastyczne wzrosty rachunków za energię.

Ekologia

Nie ulega wątpliwości, ze stoimy na krawędzi kryzysu ekologicznego; o jego preludium, każdego dnia informują nas media. Odnawialne źródła energii to najlepszy sposób na korzystanie z nieskończonych zasobów energii w harmonii ze środowiskiem naturalnym.

JAK DZIAŁA SYSTEM FOTOWOLTAICZNY?

Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną, którą możesz wykorzystać do zasilania urządzeń domowych. Każdy panel słoneczny jest połączony z inteligentnym układem elektronicznym i korzysta z osobnego monitorowania. Dzięki temu wiesz ile zarobisz na energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Wybierz swój plan i zacznij oszczędzać!


Panele słoneczne

Najważniejszą częścią instalacji są panele fotowoltaiczne, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną.

Panele to najbardziej kosztowna część instalacji. Ilość potrzebnych paneli słonecznych zależy od tego jakie jest zapotrzebowanie na energię w Twoim gospodarstwie domowym. W ten sposób wyznacza się maksymalną moc systemu, której nie opłaca się przekraczać ze względu na aktualnie obowiązujące rozliczenia energii odprowadzonej do sieci.

Panele można zainstalować na dachu budynku lub na gruncie. Typowy moduł fotowoltaiczny ma około 1,6 metra długości i około 1 metra szerokości. Łatwo więc policzyć, że do montażu kilkunastu paneli będzie potrzebna całkiem spora przestrzeń. Dlatego przed przystąpieniem do instalacji konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnego audytu technicznego, którego celem jest dobranie optymalnej lokalizacji i rozłożenia paneli.

Inwerter

Kolejny kluczowy element instalacji to inwerter. Jego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego (produkowanego przez panele) na prąd zmienny, czyli taki jakiego potrzebujemy do zasilania urządzeń elektrycznych w naszym domu.

Wygenerowany w ten sposób prąd zmienny jest wprowadzany do instalacji elektrycznej, dzięki czemu możemy z niego korzystać bezpośrednio, natomiast jego niewykorzystany nadmiar jest wysyłany z powrotem do sieci. Ilość prądu wpuszczonego do sieci jest zliczana przez specjalny dwukierunkowy licznik montowany przez operatora sieci energetycznej.

Niektóre z inwerterów posiadają moduł wi-fi, który umożliwia podłączenie instalacji do sieci internetowej oraz obserwowanie uzysków z instalacji na stronie www lub specjalnej aplikacji na telefon.

System montażowy

System montażu to bardzo ważna część instalacji. Zapewnia on prawidłowe zamocowanie ogniw, wentylację paneli i pozostanie ich na swoim miejscu podczas burzy lub silnego wiatru.

W zależności od pokrycia dachu oraz jego nachylenia dobierany jest odpowiedni system mocowania. Systemy mocujące na grunt lub płaski dach zazwyczaj nie potrzebują przytwierdzania ich do podłoża czy dachu. W zamian posiadają odpowiedni balast, który równoważy ich ciężar. Dach płaski musi posiadać wtedy odpowiednią wytrzymałość na dodatkowe obciążenie.

Liczniki i zabezpieczenia

Kolejny element instalacji do okablowanie w skład którego wchodzi:
- Okablowanie części stałoprądowej (DC) łączące panele PV z falownikiem. Ten przewód znajduje się głównie na zewnątrz, dlatego niezmiernie ważna jest odpowiednia izolacja zabezpieczająca go przed działaniem ekstremalnych warunków zewnętrznych.
- Okablowanie części zmiennoprądowej (AC) pomiędzy falownikiem a rozdzielnią (skrzynką bezpieczników). W skrzynkach DC umieszczane są zabezpieczenia systemu fotowoltaicznego.

Bardzo ważne jest stosowanie dodatkowych zabezpieczeń chroniących całość instalacji przed potencjalnymi usterkami – to gwarancje długoletniej żywotności instalacji.

Co to są optymizery mocy i kiedy się je stosuje?

Optymizery mocy są to dodatkowe urządzenia dzięki którym każdy panel pracuje jako osobny obiekt. W przypadku chwilowego zacienieiania w instalacji fotowoltaicznej bez optymizerów mocy, produkcja spada w taki sposób, jakby nie jeden, a każdy panel był zacieniony. Dlatego tak instotne jest unikanie zacienień. Sytuacja wygląda inaczej, gdy mamy zainstalowane optymizery mocy. W przypadku zacienienia produkcja spada tylko i wyłącznie na zacienionym panelu. Dlatego czasami można zamontować więcej paneli na bardziej nieregularnych dachach, bez istotnych start mocy. Dodatkową zaletą optymizerów jest zwiększona roczna produkcja z instalacji o około 10-20%.

Produkcja energii przez instalację fotowoltaiczną zależy od wielu czynników takich jak:

  • kierunek usytuowania paneli na dachu lub gruncie,
  • kąt nachylenia paneli,
  • moc paneli, rodzaj i wielkość instalacji,
  • warunki pogodowe,
  • pory roku.

Produkcja energii elektrycznej przez system fotowoltaiczny ciągle i dynamicznie się zmiania. Dlatego uniwerslanym rozwiązaniem jest operowanie na rocznych uzyskach. Można określić, że dla każdego 1 kWp mocy zainstalowanej roczna produkcja wynosi:

  • dla paneli skierowaych na południe do 1 MWh czyli 1000 kWh.
  • dla instalacji skierowanej na wschód-zachód wynosi do 0,8 MWh czyli 800 kWh.

Przykładowe realizacje SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH

Zobacz całą galerię »